Galerie Zdjęć

 

6 maj 2017r

Działacze naszej organizacji brali udział w uroczystostej Mszy świętej odprawionej w intencji tych, którzy zginęli z rąk banderowskich oprawców. Uroczystości odbyły się na cmentarzu w Przebrażu na Wołyniu. 

Miejscowość ta zamieszkała prawie w całości przez Polaków stała się twierdzą odpierając skutecznie ataki upowców. Miejscowa samoobrona wspierana przez oddział partyzancki dowodzony przez por. Jana Rerutko ps ” Drzazga” prowadziła oprócz obrony również akcje odwetowe wymierzone w zbrodniarzy ukraińskich. W Przebrażu schronienie znaleźli Polacy z innych miejscowości w których to szowiniści ukraińscy mordowali, bądź ludność z miejscowści zagrożonych rzezią.
Mszę swiętą odprawił tego dnia bp. łucki Witalij Skomarowski a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat Andrzej Puzon z Hrubieszowa. W uroczysościach wzieli udział m.in: Hacerze Polscy z Łucka, przedstawiciele władz, młodzież z ZSO nr 6 w Chełmie, duchowni, potomkowie Wołynian z Chełma, Wrocławia, Szczecina i innych miast.

Uroczystości mogły odbyć się dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych


Dziękujemy prezesowi Stowarzyszenia Kresy Pamięć i Przyszłość Panu Krzysztofowi Krzywińskiemu za umożliwienie nam wspólnego wyjazdu na uroczystości oraz solidną dawkę historii m.in: o losach Przebrażan i konspiracji AKowskiej z okręgu łuckiego. Był to już kolejny nasz wyjazd na ziemię, które niegdyś zamieszkiwali nasi przodkowie. Za każdym razem jest to dla nas duże przeżycie, móc oddać cześć pomordowanym oraz pomodlić się za ich dusze.

 

 

 18 marca 2017r

Spotkanie z byłymi mieszkańcami Wołynia w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

 


Bielin 2016

W dniu 23 kwietnia 2016r o raz kolejny zorganizowaliśmy uroczystości na jednym z miejsc pamięci narodowej, poświęcone pamięci  żołnierzy 27 WDP AK.

W tym roku był to cmentarz wojskowy w Bielinie(Wołyń/Ukraina)

W uroczystościach udział wzięło ponad 250 osób.

Byli to: kombatanci –  pułkownik Józef  Czerwiński i porucznik Czesław Michalski, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku – Pani Beata Brzywczy,  Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu – Pan Wacław Herka, uczniowie i opiekunowie polskiej szkoły w Kowlu, GRH „WIR” z Biłgoraja, GRH „Pożoga” z Chełma, młodzież i opiekunowie  ze szkoły podstawowej nr 6 i 4 w Chełmie, wraz ze sztandarami, przedstawiciele WiN ze sztandarem z Chełma, a także członkowie Stowarzyszenia, rodziny i sympatycy z całej Polski i Ukrainy.

Podniosły ton uroczystości nadawał śpiew Chóru z Równego (Ukraina)

Mszę Świętą celebrował i wygłosił homilię ks. prałat  Andrzej Puzon – Proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Koncelebrowali księża z Polski i Ukrainy.

Uroczystości odbyły się pod patronatem honorowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej O/Wołyń w Warszawie.

Tak doniosła uroczystość mogła odbyć się dzięki wsparciu Pana Mariusza Bakuna – Dyrektora firmy „Caparol” w Warszawie i Pana Łukasza Nowakowskiego z firmy ” Emaus” z Rawy Mazowieckiej.

Uroczystość częściowo dotowana przez Urząd Miasta Chełm.

Patronat Medialny:  Super Tydzień Chełmski, Radio Bon-Ton Chełm.


DZIEŃ JEDNOŚCI KRESOWIAN 

02.10.2015 października 2015r Warszawa

Główny baner został zaprojektowany przez Prezesa i sponsorowany przez nasze Stowarzyszenie.


25.04.2015 Zasmyki – Ukraina

Uroczystości, zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie poświęcone pamięci poległych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Samoobrony i Konspiracji odbyły się na cmentarzu w Zasmykach (Wołyń/Ukraina).

 


 

20.09.2014 – Chełmski Dzień Organizacji Pozarządowych – Deptak, przy ul. Lwowskiej w Chełmie

 


 

02.09.2014 – Udział w obchodach 69 Rocznicy powstania Zrzeszenia WiN przy pomniku w Haliczanach, g. Kamień – miejscu upamiętniającym walkę oddziału zbrojnego porucznika Henryka Lewczuka ps. „Młot” i ofiar mordu, dokonanego prze grupę operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa.

 


 

Udział w seminarium poświęconemu Bitwie pod Szackiem, organizowanym przez Instytut Studiów Migracyjnych podczas Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże-Adamczuki 08.08.2014

 


 

02.08.2014 – „Super Sobota” zorganizowana przez Super Tydzień Chełmski w Chełmie, przy Pl. Łuczkowskiego była prawdziwą atrakcją dla dzieci.

 


16.07.2014 – uroczyste wręczenie Krzyży Obrońców Wołynia  – które zostały przekazane na ręce Stowarzyszenia  przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej O/ Wołyń podczas Zjazdu Żołnierzy 27 WDPAK w Warszawie – m.in. Kazimierzowi Kapysiowi, ps. „Jabłoń”, oraz Józefowi Łukaszewskiemu, ps: „Czajka”

 


 

11-12-13 lipca 2014 – udział w XXXV Zjeździe Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Warszawie, oraz uroczystościach na Skwerze Wołyńskim

… czytaj więcej o zjeździe i Krzyżu Obrońców Wołynia


13 czerwca 2014 – – okolica miejscowości Zaglinki gm. Olesk, pow. Włodzimierz Wołyński – woj. Wołyń doszło do ekshumacji polskiego żołnierza poległego w wrześniu 1939 roku.

… czytaj więcej o ekshumacji


CENTRALNE UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW 70 ROCZNICY PRZEBICIA PRZEZ RZEKĘ PRYPEĆ (WOŁYŃ) ŻOŁNIERZY 27 WOŁYŃSKIEJ DYWIZJI PIECHOTY ARMII KRAJOWEJ


18.05.2014r – udział w głównych obchodach, upamiętniających 70 Rocznicę bitwy pod Monte Cassino.


Prapremiera filmu:”Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej” odbyła się, przy pełnej sali w Centrum Kultury Filmowej w Chełmie 9. maja 2014r 


Brak możliwości komentowania.